Moje boje z nauką JAVA

Oraz przeboje z innymi opcjami „programowania”

Wybrane przykłady stworzonego przeze mnie kodu w JAVA (i inne historie) w ramach nauki programowania. W sumie od czasów „przed studiami” ciągnęło mnie do programowania więc próbuję swoich sił.
Nadszedł czas zacząć robić konkretne rzeczy na bazie konkretnych informacji i wytycznych kierując się logiką. Zwłaszcza, że od zawsze gdzieś tam, w głębi coś mnie ciągnęło do programowania. Nawet praca magisterska była połączeniem grafiki i „programowania” (3ds max + Quest3D). W pracy (IT / BMS) jako grafik również bawiłem się w proste aplikacje. Przykłady poniżej (chociaż teraz – po latach już bardziej zrzuty ekranów i opisy niż działające aplikacje). I był jeszcze epizod prostych aplikacji na GooglePlay – jedna miała nawet ponad 100 000 pobrań.

Zapraszam na GitHub

Kod prostych (narazie) aplikacji stworzony w ramach nauki programowania w języku JAVA.
Przykładowy kod zadań znalezionych w Internecie (głównie zadania z uczelni).
Aktualnie rozdział III książki „Wprowadzenie do Javy wydanie xII Y.Daniel Liang”.
Oraz kilka ćwiczeń stworzonych w ramach śledzenia kursu: „Professional Java Developer Career Starter: Java Foundations„.

Info kiosk dotykowy - C#

Okienkowa aplikacja na Windows napisana w trakcie pracy w hotelu Arłamów. Jako że po postawieniu w holu recepcji kiosku informacyjnego okazało się że nie ma pod ręką aplikacji do wyświetlania aktualnych ofert podjąłem wyzwanie stworzenia czegoś.
Ostatecznie powstałą prosta aplikacja pełnoekranowa (bez możliwości zamykania za pomocą 'x’ ani zmiany rozmiaru).
Aplikacja posiadała w sumie 4 ekrany: startowy ze zdjęciem hotelu i 3 przyciskami: „oferty”, „mapa”, „plan patio”.

  • Ekran ofert  wyświetlał w pętli oferty w formie plików jpg pobierane ze wskazanego folderu (pliki musiały być ponumerowane od 0 do X).
  • Mapa wyświetlała graficzną reprezentację obiektu z naniesionymi zabudowaniami i atrakcjami.
  • Plan patio wyświetlał plik graficzny z aktualnym rozmieszczeniem ponumerowanych stolików, nad grafiką wyświetlana była tabela w której goście za pomocą scroll i przycisków z literami mogli wyszukiwać nazwisko, aby sprawdzić gdzie siedzą. Program pobierał listę gości z pliki xls (nie xlsx) i wczytywał ją do tabeli. Ta opcja zniknęła ze względuu na RODO.

Niestety oryginalne pliki aplikacji zaginęły wraz z utratą plików z przenośnego HDD (wiele udało się odzyskać za pomocą DMDE, jednak nie to). Nie był to może szczyt technologii i niezawodności, ale aplikacja spełniała swoją funkcję.

Aranżator sal - Patio

W związki z „lenistwem” oraz koniecznością ciągłego przerabiania ustawień stolików w salach konferencyjnych w mojej głowie zrodził się pomysł stworzenia aplikacji – aranżatora sal. Pierwsza wstępna wersja (tylko patio) powstała w Action Script – Flash (dobrze że nie straciła czasu na naukę tego języka). Jednak nie dawała takich możliwości jak okienkowa wersja w C#. Poniżej kilka zrzutów ekranu z działającej aplikacji. W tle okna wyświetlany był plan pustego patio. Prawy klik myszy wyświetlał menu z opcjami podmiany tła na grafikę z inną ilością podestów, kliknięcie opcji „Scena” wyświetlało grafikę stanowiska dla zespołu, to samo z podestem do tańca i bufetami. Pod prawym klikiem była też opcja dodawania odpowiedniego stoliczka poprzez utworzenie kopii obrazka, który można było przeciągać po oknie. W założeniu dodanie stolika miało zwiększać licznik miejsca na sali.
W planie były wszystkie sale, jednak pomysł nie wypalił, pracownicy gastronomii wybrali opcję robienia planów sal w powerpoincie, gdzie kopiowali i dodawali stoliki z zewnętrznych plików graficznych. 

Pozostałe przykłady